اولین دوره آموزش مدیریت پیشرفته زخم

اولین دوره پیشرفته مدیریت زخم (Advanced Wound Managment) با همکاری دانشگاه آزاد خوراسگان ، انجمن پزشکی ایران و کلینیک دیابت کوروش در اصفهان برگزار شد. گفتنی است در این دوره تعداد 24 نفر از پزشکان و پرستاران سراسر کشور حضور داشتند.

شانزدهمین کارگاه آموزش مدیریت زخم در تاریخ های 13 و14 اردیبهشت ماه 97 در محل انجمن علمی آموزش پزشکی ایران در اصفهان برگزار شد.

 

تاریخچه :

استفاده از لارو Lucilia Sericata در درمان زخم های مزمن اولین نوشته ای که در مورد لارو درمانی موجود است مربوط به کتابهای آسمانی قرآن، انجیل، تورات میباشد. در بدن پاک و مطهر پیامبر بزرگوار حضرت ایوب (ع) زخم های بزرگی ایجاد  می شود، حضرت ایوب از درگاه خداوند متعال طلب کمک می کند. زخم های حضرت ایوب توسط لاروهای نوعی مگس کاملاً بهبود پیدا می کند.

 

وکیوم تراپی

وکیوم تراپی زخم یک تکنیک درمانی جدید است که از فشار منفی کنترل شده برای ترمیم زخم ها استفاده می نماید.

                                             

 وکیوم تراپی زخم ترشحات و مواد مضر را از سطح زخم جدا کرده و در یک سیستم بسته نگهداری می کند.در این تکنیک بیماران می توانند در حرکت باشند و حتی این نوع درمان می تواند در خانه انجام گیرد.

 

 

ورزش منظم پاها نه تنها باعث بهبود سلامت کلی پا می شود ، بلکه باعث کاهش خطر آسیب به پا می گردد. پیاده روی بهترین ورزش کلی پا است

علاوه بر این، پیاده روی یکی از بهترین شکل ورزش ها برای تمام بدن و بهبود سیستم گردش خون است. تحقیقات محققان نشان می دهد که سفتی مفاصل و تغیر شکل آنها که در بیماران دیابتی نوع دوم، مشکلی شایع است با انجام ورزش های مخصوص پا قابل پیشگیری بوده و باعث کاهش عوارض آن می گردد.

برای مدیریت مناسب زخم ابتدا باید از بررسی و شناخت بیمار شروع کرد و سپس به بررسی زخم وی پرداخت.

                                                            

ارزیابی بیمار

عوامل موثر بر بهبود زخم:

1- بیماریهای زمینه ای : مانند دیابت، اتوایمون، بیماریهای عروقی، قلبی و مغزی

2- تغذیه: 50% بهبود زخم به تغذیه مناسب بستگی دارد.

3-داروها: کورتونها روند ترمیم زخم را متوقف می کنند و شیمی درمانی زخم را بدتر می کند.

گزودا ترشحات طبیعی زخم  در جریان فرایند بهبودی می باشد. شروع این ترشحات در فاز التهابی زخم بوده و باعث مرطوب نگه داشتن زخم و رساندن مواد غذایی به سلولهای در حال رشد می شود.

 

همزمان با تغییرات فیزیولوژیک در زخم تغییراتی در نوع و میزان ترشحات آن ایجاد می شود. در زخمی که در حال بهبودی می باشد اغلب اگزودا بصورت لایه ای نازک و با ترشحات روشن دیده می شود.

نتیجه مطالعه منتشر شده توسط مجله Tissue Viability نشان می دهد که اسکنرهای SEM یک پیشرفت قابل ملاحظه در بحث ابزارهای تشخیص زخم فشاری هستند.اسکنر SEM یک ابزار دستی  قابل حمل می باشد که می تواند پیش از ایجاد زخم فشاری آن را تشخیص دهد. SEM مخفف Subepidermal Moisture یا اسکنر میزان رطوبت بافتهای پوست می باشد.

 

شکنندگی پوست وابسته به رطوبت ،با نام های مختلفی از جمله درماتیت پرینه آل ، درماتیت تماسی ، درماتیت تحریکی، عرق سوز شدن یا چیزهای دیگری که مرتبط با تماس ادرار یا مدفوع با پوست باشد توسط مراقبین توصیف می شود. در یک کنفرانس علمی در سال 2005 شرکت کنندگان این نوع درماتیت را درماتیت وابسته به بی اختیاری (incontinence-associated dermatitis )نامیدند. که در اصطلاح به آن IAD گفته می شود.